EllaOne (Ulipristal) 30mg - opak 1 tabl
ESCAPELLE (Levonorgestrel) 1500ug - opak 1 tabl
Najpopularniejszy preparat awaryjny w Polsce
Escapelle - lek antykoncepcyjny stosowany w nagłych przypadkach. Lek należy przyjąć w ciągu 72 godzin po stosunku bez zabezpieczenia lub gdy metoda antykoncepcyjna okazała się nieskuteczna, najlepiej w ciągu 12 godzin od współżycia.
Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.
Substancją czynną zawartą w leku jest lewonorgestrel. Uważa się, ze lek ten zapobiega owulacji i tym samym chroni przed zapłodnieniem, jeżeli do stosunku płciowego doszło przed owulacją. Wywołuje także zmiany w endometrium hamując implantację zarodka w macicy. Należy pamiętać, że jeśli proces zagnieżdżenia w macicy już się rozpoczął, preparat nie będzie skuteczny. Lek przyjęty doustnie jest wchłaniany bardzo szybko i niemal całkowicie, niezależnie od posiłku dnia cyklu miesiączkowego oraz pory dnia.
Jeśli w ciągu 3 godzin od przyjęcia leku wystąpiły wymioty należy przyjąć niezwłocznie kolejną tabletkę. - ryzyko niewchłonięcia leku z powodu wymiotów.
Pełny skład preparatu Escapelle
1 tabletka zawiera 1500 µg lewonorgestrelu.
Substancje pomocnicze: skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, talk, laktoza jednowodna.
Wskazania:
Zapogieganie ciąży w przypadku odbycia stosunku płciowego bez zastosowania środków antykoncepcyjnych lub gdy zastosowana metoda okazała się nieskuteczna
1 tabletkę leku Escapelle należy przyjąć jak najszybciej po odbyciu stosunku, jednak nie później jak 72 h
Preparat nie może być stosowany przez pacjentki, u których stwierdzono nadrważliwość na jakikolwiek składnik leku
Kobiety, które w ostatnich 4 tygodniach stosowały leki odpowiadające za indukcję enzymów wątrobowych np Ryfampicyna powinny skorzystać z niehormonalnej metody antykoncepcji awaryjnej - w nagłych przypadkach zaleca się np. założenie wkładki wewnątrzmacicznej zawierającej miedź. Pacjentkom, u których takie postępowanie nie jest możliwe, zaleca się przyjąć 2 tabletki leku Escapelle jednocześnie.
Preparat można stosować niezależnie od cyklu menstruacyjnego, o ile miesiączka nie jest opóźniona. Po zastosowaniu lewonorgestrelu, aż do momentu wystąpienia następnej miesiączki należy stosować barierowe metody antykoncepcji jak prezerwatywa, krążek dopochwowy, kapturek naszyjkowy czy środki plemnikobójcze. Przyjęcie tabletki nie stanowi przeciwwskazania do kontynuowania dotychczasowej regularnej doustnej antykoncepcji hormonalnej.
Działania niepożądane
Lek Escapelle w niektórych przypadkach może spowodować wystąpienie działań niepożądanych. Wśród bardzo często zgłaszanych skutków ubocznych Escapelle znajdują się:
bóle głowy,
bóle podbrzusza,
nudności,
krwawienie po Escapelle niezwiązane z miesiączką
(w tym zaburzenia cyklu menstruacyjnego o charakterze przemijającym, najczęściej opóźnienie wynosi do 7 dni),
uczucie zmęczenia.
Często pojawiają się:
zawroty głowy,
wymioty,
biegunka,
nieregularne krwawienia miesiączkowe,
tkliwość piersi,
opóźnienie miesiączki dłuższe niż 7 dni.
Jeśli miesiączka po zażyciu leki Escapelle opóźni się więcej niż 5 dni należy wykluczyć ciążę.
Skutki uboczne Escapelle pojawiające się bardzo rzadko obejmują:
bóle brzucha,
pokrzywkę,
wysypkę,
świąd,
obrzęk twarzy,
bóle zlokalizowane w obrębie miednicy,
bolesne miesiączki.
Escapelle w ciąży
Lek nie może być stosowany u kobiet ciężarnych. Tabletka przyjęta u pacjentki ciężarniej nie powoduje przerwania ciąży.
Escapelle a karmienie piersią
Substancja czynna preparatu przenika do pokarmu kobiecego. Stosowanie leku w okresie laktacji jest możliwe, jednak należy zachować szczególną ostrożność. W celu zmniejszenia ryzyka działanie leku na niemowlę należy zażyć tabletkę bezpośrednio po karmieniu i zachować minimum 8 godzin odstępu do następnego karmienia.
Środki ostrożności
Tabletka "dzień po" nie jest przeznaczona do długotrwałego stosowania, nie jest także metodą alternatywną dla regularnie stosowanej antykoncepcji.
Nie należy zażywać leku Escapelle dwa razy podczas jednego cyklu miesiączkowego, może spowodować zaburzenia cyklu menstruacyjnego.
Stosowanie leki najczęściej nie ma wpływu na krwawienie miesiączkowe. Może także spowodować wcześniejsze lub późniejsze wystąpienie miesiączki. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem.
U pacjentek, u których krwawienie miesiączkowe nie wystąpi w ciągu 5 dni od spodziewanego terminu miesiączki, oraz stosujących regularną douistną antykoncepcję hormonalną, u których nie wystąpi krwawienie z odstawienia należy wykluczyć ciążę.
Nie należy podawać leku Escapelle kobietom z ciężkiemi zaburzeniami czynności wątroby.
Pacjentki z ciężkim zespołem złego wchłaniania, jak np. w przebiegu choroby Leśniowskiego-Crohna jest prawdopodobieństwo zmniejszenia skuteczności leku.
Dane odnośnie stosowania u pacjentek poniżej 16 roku życia są bardzo ograniczone.
Nie zaleca się podawania preparatu dzieciom.
Ze względu na zawartość laktozy tabletki nie powinny być przyjmowane przez kobiety, u których występuje niedobór laktazy Lapp, zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub dziedziczna nietolerancja galaktozy.
Dystrybutor na terenie Polski: Gedeon Richter Marketing Polska Sp. z o.o.
© 2017 created with webwavecms.com